Meble użytku publicznego


Meble do punktów użyteczności publicznej to wybitnie specyficzna kategoria. Muszą spełniać określone wymogi techniczne, co najczęściej precyzuje przetarg albo inny dokument zamówienia, muszą być bardzo trwałe, a ich cena zwykle będzie w zamówieniu mocno ograniczona. Najwyższej jakości i najniższej ceny połączyć się nie da, ale można znaleźć bardzo rozsądny kompromis między nimi.

Zakup na lata

Nie ma znaczenia, czy zamawiającym jest jednostka samorządowa, czy obiekt prywatny, na przykład przychodnia lekarska. Wszystkie meble do obiektów użyteczności publicznej muszą być bardzo trwałe, ponieważ są kupowane bardzo rzadko i będą używane przez bardzo długi czas. Nie należy też raczej liczyć na to, że zostaną użyte tylko zgodnie z przeznaczeniem. Projektant i wykonawcy muszą mieć tę świadomość i odpowiednio dopasować projekt, dobrać najtrwalsze w danym przedziale cenowym materiały i optymalne technologie obróbki. Tylko wtedy uda się osiągnąć zamierzone rezultaty.


Ograniczenia cenowe

W przypadku mebli użytku publicznego kwestia ceny jest szczególnie drażliwa. Nawet tam, gdzie inwestycji dokonuje prywatna firma, często budżet jest bardzo ograniczony. W przypadku zakupów realizowanych przez jednostki samorządowe możliwości są jeszcze bardziej ograniczone. Nawet jeśli inwestor ma świadomość, że poluzowanie budżetowego kagańca, pozwoliłoby na zakup znacznie lepiej przystosowanych mebli, prawie zawsze pojawiają się „niezależne okoliczności”, które na to nie pozwalają. Nie dziwi więc, że niektórzy producenci mebli świadomie nie walczą o ten segment klientów. Istnieją jednak i materiały, i technologie, które przy racjonalnym projekcie pozwalają na wykonanie bardzo trwałych, estetycznych i mieszczących się w budżecie mebli.

Projekty uniwersalne

Jedną z cech najlepszych projektów mebli użytku publicznego, jest ich uniwersalność. Wspomniane ograniczenia budżetowe decydują o tym, że nie można tworzyć zbyt wielu indywidualnych projektów. Jeden przemyślany koncept szafki czy zestawu meblowego pozwoli zaspokoić potrzeby wielu inwestorów, przy czym tu trzeba wyraźnie podkreślić, że ten projekt naprawdę musi być dopracowany. Istnieją oczywiście pewne normy i standardy, które ograniczają projektantów, narzucając na przykład korzystanie z określonej klasy materiałów lub choćby ustawienie niektórych mebli na nóżkach określonej wysokości. Zawsze jednak pozostaje pewien stopień dowolności w przygotowaniu projektów. Poszczególne meble bazujące na tym samym szkicu ogólnym mogą być różnej wielkości (przez proste skalowanie), mogą być wykończone różnymi foliami meblowymi lub lustrem, mogą wreszcie różnić się układem pólek czy szuflad. Takie dostosowanie mebli pozwala na dopasowanie ich funkcjonalności, a jednocześnie na zapewnienie im sporej atrakcyjności wizualnej bez konieczności zmiany materiałów na droższe. Przy okazji – ponieważ projekt jest już gotowy – szybciej można zrealizować konkretne zamówienia, co też jest ważnym aspektem przy realizacji mebli użytku publicznego.