Meble kuchenne


Konstrukcja mebli kuchennych jest zawsze sporym wyzwaniem. W tym przypadku liczy się nie tylko wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność, a tę niełatwo zapewnić w nieprzyjaznym dla większości materiałów mikroklimacie kuchni z jej wysokimi temperaturami i wilgotnością.

Podstawowe reguły projektowania mebli kuchennych

Jedną z najważniejszych zasad przy projektowaniu mebli kuchennych jest zawsze dążenie do zapewnienia jak najwyższego standardu higienicznego. Nie dotyczy to, jak mogłoby się wydawać, jedynie mebli do kuchni restauracyjnych, ale również tych domowych. Należy więc projekty przygotować tak, by wszelkie blaty były maksymalnie gładkie, a pod szafki nie wpadały resztki żywności. Wszystkie uchwyty powinny być ergonomiczne i wytrzymałe, a same szafki, ich fronty i wnętrza, wykończone materiałami łatwymi do utrzymania w czystości.

Specyfika materiałowa

Materiały do produkcji szafek niekoniecznie muszą różnić się od tych stosowanych w innych gałęziach przemysłu meblowego. W większości przypadków wykorzystuje się płyty wiórowe lub sklejki, ale warto pamiętać o tym, by wybierać meble wykonane z materiału wysokiej jakości. Kiepska sklejka czy płyta z czasem będzie puchła, może również przyjmować większą ilość wilgoci i po paru latach zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Poza płytami HDF materiały drewnopochodne nie są wodoodporne, a nawet w przypadku HDF-u odporność na wodę jest ograniczona. Producent mebli kuchennych musi zatem zadbać o prawidłowe wykończenie. Standardem jest okleina, natomiast kluczem do pełnej ochrony przed wilgocią jest jej dokładna aplikacja i szczególnie precyzyjne zabezpieczenie wszystkich krawędzi lub otworów, na przykład tych, które wykonuje się, by zamocować uchwyty.


Estetyka ma znaczenie

W każdym przypadku projektowanie mebli kuchennych i ich produkcja musi odbywać się z uwzględnieniem jasnych kryteriów estetycznych. Jak w każdej dziedzinie meblarstwa, również w przypadku mebli kuchennych można wskazać pewne dominujące trendy lub chwilowe mody stylistyczne, natomiast producent na estetykę musi spojrzeć nieco szerzej. Nie chodzi tylko o rozwiązania stricte dekoracyjne jak wybór odpowiedniego odcienia okleiny czy dbałość o równy frez przy krawędzi blatu. Na estetykę będą bowiem także wpływały pośrednio pewne rozwiązania techniczne, na przykład bezuchwytowe drzwi, które powinny być szczególnie odporne na powstawania odcisków palców.

Bardzo ważne – szczególnie przy produkcji zestawów mebli kuchennych – jest zachowanie jednakowych wymiarów poszczególnych elementów. To pozwala po zestawieniu wszystkich szafek uzyskać równą, estetyczną linię. Nie jest to w praktyce proste, ponieważ każda metoda obróbki drewna czy płyt charakteryzuje się pewną tolerancją. Większość producentów ma jednak sposób na poradzenie sobie z ewentualnymi niedoskonałościami na etapie wykańczania mebli i to właśnie takie zestawy zyskują sobie największe uznanie wśród odbiorców. Jeśli materiały zostały odpowiednio dobrane, to takie meble mogą cieszyć oko naprawdę przez wiele lat.