Meble pokojowe


Meble pokojowe często stają się wyrazem prestiżu, mają zapewnić poprawę wyglądu, a przy tym pełnią dość specyficzne funkcje, których nie spotyka się praktycznie w żadnym innym przypadku. Poszczególne zestawy mogą obejmować bardzo różne elementy, a za każdym razem producent mebli musi głowić się nad tym, jak połączyć oryginalność ze spójnością estetyczną.

Prestiż i estetyka

W przypadku mebli pokojowych, jak chyba nigdzie indziej, widoczne jest dążenie do zapewnienia jak najlepszego wyglądu. Nie dzieje się to oczywiście kosztem funkcjonalności, ale to estetyka znajduje się w centrum uwagi. Potrzebne jest jednak dość specyficzne podejście: meble pokojowe muszą być bardzo eleganckie, ale w wielu przypadkach powinny spełniać kryteria estetyczne narzucane przez konkretny styl aranżacji. Połączenie pozornie sprzecznych ze sobą wymogów jest zadaniem, które może spędzać sen z powiek nawet najbardziej doświadczonym projektantom. Dziś dominują style proste, ale i one wymagają sporo zachodu, aby wygląd powstających mebli nie był pretensjonalny.

Dobre materiały

W wyścigu o najpiękniejsze meble nie wolno zapominać, że wygląd jest pochodną również zastosowania konkretnego materiału. Nie wszystkie typy płyt meblowych gwarantują uzyskanie estetycznego wyglądu, który uda się utrzymać przez lata. Dobre meble pokojowe produkuje się często z nowoczesnych płyt HDF, które są gęstsze od klasycznych „paździerzy” i pozwalają na uzyskanie nieco inaczej wyglądających brył. Przy projektowaniu zwraca się też dużą uwagę na detale. Takie elementy jak zawiasy, uchwyty czy dekoracyjne okucia są w przypadku mebli pokojowych bardzo ważne i muszą wyglądać dobrze oraz zapewniać pełną funkcjonalność.


W komplecie czy pojedynczo?

Meble pokojowe najczęściej produkowane są jako całe linie stylistyczne obejmujące od kilku do kilkunastu elementów. Właśnie one wzbudzają największe zainteresowanie klientów i stanowią zwykle największą ozdobę pokoju. Niekiedy jednak pokój ma stać się prestiżowym salonem – wtedy niekoniecznie zakup całego zestawu będzie idealnym rozwiązaniem, dlatego prawie każdy producent mebli ma w swojej ofercie również pojedyncze elementy lub pozwala na rozdzielanie zestawów. To ukłon również w stronę osób, które zasadniczo mają już wyposażony i umeblowany pokój, ale z różnych powodów chcą dostawić tam jeszcze jeden mebel.

Nietrudno domyślić się, że w tym ostatnim przypadku estetyka może stanowić poważny problem. Zwykle linie stylistyczne są projektowane tak, by wyraźnie odróżniały się od konkurencyjnych produktów, więc ich połączenie w spójną całość jest kłopotliwe. Dobry projektant potrafi jednak uzyskać pożądany efekt. Potrzeba jednak do tego olbrzymiego doświadczenia i wyćwiczonego oka, które potrafi dostrzec w meblach detale wpływające na całościową ocenę estetyki. Przydaje się to oczywiście także przy projektowaniu serii, ponieważ dzięki odkryciu takich dekoracyjnych szczegółów, producent mebli może stworzyć serię budzącą powszechne zainteresowanie.