Meble łazienkowe


Meble łazienkowe stanowią dla projektantów i producentów nie lada wyzwanie. Będą przecież użytkowane w pomieszczeniu, którego mikroklimat najbardziej ze wszystkich pomieszczeń może zaszkodzić większości, jeśli nie wszystkim klasycznym materiałom meblarskim. To rzutuje nie tylko na wybór surowców, ale również ich obróbkę, a przecież trzeba jeszcze zadbać o zaspokojenie coraz bardziej wyrafinowanych gustów estetycznych nabywców.

W łazience liczy się trwałość

Łazienka jest pomieszczeniem o dramatycznie wysokiej wilgotności. Nawet przy sprawnej wentylacji może ona dochodzić do 100%, a chwilami nawet powyżej tej wartości. Zachlapanie, czy wręcz zalanie mebli nie jest prawdopodobne – jest wręcz nieuniknione i pozostaje tylko kwestią czasu. Poza tym meble będą narażone na dość duże zmiany temperatury i to bardzo często. Takie warunki mogą poważnie zaszkodzić praktycznie każdemu materiałowi, dlatego nowoczesne meble łazienkowe wykonuje się tylko z kilku typów płyt meblowych i zawsze bardzo dokładnie zabezpiecza je dekoracyjnymi okleinami. Oczywiście – niektóre szafki konstruuje się z tworzyw sztucznych, ale te też nie są zupełnie odporne na zmiany temperatur, a meble luksusowe, najdroższe z najdroższych, mogą być drewniane. Te jednak wstawia się raczej do prestiżowych salonów kąpielowych, bo w zwykłej łazience też by zbyt długo nie wytrzymały.


Więcej estetyki

Jeszcze do niedawna meble łazienkowe produkowano niemal wyłącznie w białej wersji kolorystycznej. Było to ograniczające nawet w ciasnych łazienkach w blokach, ale nowoczesne budownictwo i trochę większa świadomość aranżacyjna sprawiły, że biały, choć wciąż jest dominującą barwą mebli łazienkowych, nie jest już propozycją bez alternatyw. Możliwość zastosowania praktycznie dowolnych oklein pozwala nawet indywidualnie wybrać wykończenie mebli, jednak najczęściej klienci mają do wyboru jedną z propozycji klasycznych i na przykład kilka wariantów w wykończeniu drewna lub nowoczesnym – szare, czarne, srebrne.
Na estetykę zwraca się też uwagę przy projektowaniu detali – uchwytów, relingów czy nawet przy projektowaniu frezów i przetłoczeń. To zdecydowanie dobra tendencja, dzięki której łazienka staje się czymś więcej, niż tylko pomieszczeniem sanitarnym.

Rozbudowana funkcja

Wraz z rozwojem technologii meblarskich, meble łazienkowe również w coraz większym stopniu korzystają z nowoczesnych rozwiązań technicznych. Choć coś takiego jak system cichego domykania szuflad czy drzwi bezuchwytowe nie brzmi szczególnie skomplikowanie, to opracowanie zestawu rozwiązań, które pozwoliłyby tym elementom zaistnieć i sprawdzić się w praktyce w trudnym mikroklimacie łazienek, wymagało naprawdę wielu lat pracy. Dziś coraz częściej klasyczne konstrukcje szafek zastępuje się na przykład szufladami z organizerami. Te zmiany wymagały jednak całkowitej zmiany tego, w jaki sposób korzysta się z łazienek. Przemysł meblowy tylko na te zmiany reaguje, zapewniając dostępność rozwiązań, które – mówiąc wprost – sprawdzają się w praktyce.