Meble biurowe


Projektowanie mebli biurowych wymaga znajomości bieżących trendów estetycznych, ale i skupienia na funkcjonalności, co w dzisiejszym przemyśle wcale nie jest oczywiste. Meble biurowe – zarówno te produkowane na indywidualne zamówienie, jak i seryjnie wykonywane – muszą spełniać bardzo podobne kryteria funkcjonalne.

Przede wszystkim funkcja

W meblach biurowych zawsze najważniejsza jest funkcjonalność. To o tyle istotne, że ostatnie lata dość mocno zmieniły pogląd na to, jak powinny wyglądać doskonałe meble do biura. Z jednej strony, coraz silniej akcentowana jest tendencja do efektywnego wykorzystania przestrzeni biurowej, co w praktyce sprowadza się do zmniejszania wymiarów mebli, ale jednocześnie też dostrzega się konieczność zapewnienia pracownikom odpowiedniej przestrzeni, co trochę ten wcześniejszy trend hamuje. Zmienia się także standardowe wyposażenie biura, a w związku z tym ewoluować muszą także meble. Częste jest traktowanie ich jako „rusztowania” dla kompleksowo wyposażonego stanowiska pracy, przez co projekty się komplikują i trzeba sięgać też po mniej standardowe materiały.

Estetyka

Nacisk na estetykę w poszczególnych przedsiębiorstwach i na różnych stanowiskach rozkłada się dość przewidywalnie. Meble biurowe wykonuje się zarówno w bardziej, jak i mniej reprezentacyjnych wersjach. Te pierwsze często są wykonywane z materiałów wykończonych w nieco bardziej wyszukany sposób, mają konstrukcję pozwalającą na schowanie niektórych przyborów biurowych lub sprzętu. Ich projekt często też wyróżnia się rozbudowaną przestrzenią do dyspozycji klienta.

W klasycznych biurach o charakterze wewnętrznym kwestie estetyczne są ważne, ale zdecydowanie nie akcentuje się ich tak mocno. Nie ma też zwykle potrzeby przygotowywania dodatkowej przestrzeni dla gości biura, choć niekiedy się to robi. Blaty i szafki konstruowane są tak, by zapewniały przede wszystkim łatwy dostęp do całego wyposażenia, nawet jeśli będzie to wymagało poświęcenia estetyki mebla.


Cena nie bierze się znikąd

Produkcją mebli biurowych może zajmować się każdy zakład meblowy, ale w praktyce tylko nieliczne są w stanie spełnić wygórowane oczekiwania zamawiających. Dobre meble biurowe to te, które przez naprawdę wiele lat bez szwanku znoszą intensywną eksploatację. Nie mogą być podatne na uszkodzenia, trzeba je konstruować z mocnych, wytrzymałych materiałów i wykańczać w taki sposób, aby ustawienie na przykład sprzętu komputerowego nie ograniczało funkcjonalności ani estetyki.

Samo przygotowanie dobrego projektu, choćby sprowadzało się do wprowadzenia zmian w istniejących szkicach, często oznacza wielogodzinną pracę. Wprowadzenie odpowiednich zmian w parku maszynowym, przygotowanie materiałów i zapewnienie wnikliwej kontroli jakości również przyczynia się do ustalenia relatywnie wysokich cen za meble biurowe. Jeśli jednak wszystko zostało wykonane zgodnie z założeniami, to klient otrzyma pojedyncze meble albo zestaw, które będą dobrze wyglądały i świetnie sprawdzą się w codziennej pracy.