Podstawową cechą funkcjonalną, która musi wyróżniać dobrą garderobę, jest jej ergonomia. Pod tym jednym terminem kryje się konieczność przygotowania projektu zapewniającego łatwość użytkowania mebla, który w środku zmieści więcej niż jakikolwiek inny. Ergonomiczny projekt zakładać musi umieszczenie wewnątrz szafy odpowiednich półek, uchwytów i wieszaków, których rozmieszczenie pozwoli na zagospodarowanie przestrzeni w logiczny sposób. Te czynności, które wykonuje się codziennie: odwieszenie kurtki czy płaszcza oraz odstawienie butów, mogą być łatwiejsze lub trudniejsze, w zależności od tego, jak zostanie zaprojektowana garderoba.
Projektuje się różne rodzaje garderób – mniejsze, większe, przeznaczone raczej do codziennego użytku lub wykorzystywane jako sposób na uporządkowane przechowywanie odzieży po sezonie. Wybór jest duży, ponieważ potrzeby odbiorców są bardzo zróżnicowane. Za każdym razem jednak sprowadza się to do zwiększonego ryzyka mechanicznego uszkodzenia wnętrza szafy. Od zewnątrz garderoba też często wymaga dodatkowego zabezpieczenia, szczególnie jeśli ustawiona zostanie przy głównej drodze komunikacyjnej w mieszkaniu czy domu.
To oznacza konieczność stosowania odpowiednich materiałów. Same płyty meblowe muszą być odpowiednio mocne, ale często jeszcze większą wagę przywiązuje się do materiałów wykończeniowych. Standardowe folie meblowe w przypadku garderoby mogą okazać się zbyt delikatne. Stosuje się więc nowoczesne materiały zabezpieczające, szczególnie baczną uwagę zwracając na wykończenie wszystkich rantów, które zawsze są bardzo narażone na uszkodzenia i zarysowania.
Nowoczesny przemysł meblowy skupiony na realizacji potrzeb odbiorców w przypadku garderób nie korzysta z typowych rozwiązań. Tu potrzebne są naprawdę dopracowane technologie, a oglądanie się na te, które kiedyś się sprawdzały, dziś do niczego nie prowadzi.
Tym, co jeszcze zwraca uwagę w przypadku garderób, jest konieczność zachowania wysokiej precyzji. Garderoby niejako z definicji produkuje się głównie na zamówienie i nie można mówić o żadnych „typowych” wymiarach. Ponieważ zaś każda metoda obróbki materiałów ma ograniczoną dokładność, producenci garderób muszą dysponować najlepszymi maszynami i zatrudniać najbardziej doświadczonych techników. Tylko w ten sposób garderoba będzie funkcjonalna i idealnie wpasuje się w przeznaczone dla niej miejsce w domu klienta. Tutaj sam dobry projekt nie pomoże – trzeba go jeszcze zrealizować bez najmniejszego choćby błędu.